Współczesna rzeźba w szkle w stylu postmodernistycznym, wykonana w latach 90. w Polsce przez wybitnego artyste  Stanislawa Borowskiego. Sygnowana na spodzie nazwiskiem artysty

 

UNIKATOWE dzieła, które tworzą Stanisław i jego synowie, znajdują się w prestiżowych galeriach, muzeach i prywatnych kolekcjach, m.in. w Corning Museum of Glass w Nowym Jorku, Glasmuseum we Frauenau i Rheinbach, Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. 
Glasstudio Borowski jest obecnie jedną z najprężniej działających hut szkła artystycznego i unikatowego nie tylko w regionie, ale w całej Europie. Powstają tu prace we wszystkich znanych technikach gorącej i zimnej obróbki szkła, co pozwala artystom realizować swoje wizje i nowe, eksperymentalne PROJEKTY

 

Mistrzowska rzeźba postmodernistyczna wpisująca się założenia nurtu: dekonstrukcję, fantazyjną zabawę formą i ironię. Prosta forma flakonu została wykorzystana by stworzyć zoomorficzną rzeźbę – rekina, która może być eksponowana w pionie i w poziomie.

 

Wykonana została ze szkła warstwowego– na zewnątrz barwionego na biało, wewnątrz przezroczystego a w środku czerwonego. Dzięki zmiennej barwie uzyskano bardzo naturalistyczny, „żywy” efekt. Szlifowania imitujące szczęki tworzą ciekawy, przezierny efekt soczewki, dzięki któremu światło wpada do środka. Zdjęcie białej warstwy w górnej partii imituje zaś zęby rekina, głęboki okrąg oko, a dodany, szklany element płetwę. Dolną część lekko oprószono szarym barwnikiem, który przypomina nieregularne ubarwienie ryby.

 

Wybitny przykład rzeźby postmodernistycznej – contemporary glass sculpture.

 

Sztukę postmodernizmu charakteryzuje zdystansowane podejście do tradycji awangardy, zabawa z formą, nawiązywanie do znanych motywów i twórcze, często niepozbawione ironii jej przetwarzanie.

 

Rzeźba Borowskiego może być interpretowana, jako twórcze nawiązanie do klasyków modernistycznego designu i kontrowersyjnej rzeźby postmodernistycznej Damiena Hirsta – „Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej”, przedstawiającej rekina zatopionego w formalinie.

SHARK - Contemporary Glass Sculpture. Sygn. Borowski. Polska, Lata 90

Niedostępny