Pejzaż wiejski autorstwa polskiego malarza Franciszka Romana Rutkowskiego. Wykonany w tradycyjnej technice malarstwa olejnego na płycie.

 

Znaczną część pola obrazowego zajmują dwie wiejskie chaty o bielonych ścianach, fragmentem podwórka. W tle widok nieba z kłebiącymi sie, białymi chmurami.

 

Franciszek Rutkowski (ur. 1892 w Olesku) edukację artystyczną pobierał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1913 – 1922. Przerwane przez I wojnę światową studia kontynuował już w okresie międzywojennym. Jego głównymi nauczycielami byli w tym czasie Jacek Malczewski i Teodor Axentowicz. Franciszek Rutkowski w początkowym okresie twórczości zdradzał niezwykłe skupienie się na kwestii kolorystycznej w malarstwie. To kolor był najważniejszym czynnikiem, budującym treść jego obrazów, a dziesiątki niuansów barwnych niezwykle ważne na obrazie i decydujące o niepowtarzalnym, poetyckim charakterze dzieł malarza.

 

W prezentowanym obrazie to przede wszystkim kolor wydobywa i buduje nastrój dzieła. Odpowiednio dobrane barwy i tony – głównie odcienie błękitu, szarości doskonale oddają klimat chłodnego dnia, końca zimy lub początku wiosny, co sugerować może pozbawiona trawy ziemia. Barwy dodatkowo poteguja panujący w obrazie nastrój pustki – chociaż na obrazie przedstawiony został fragment wsi, to próżno szukac w nim oznak życia ludzi, zwierząt, a nawet przyrody (ziemia bez roślin)

Chaty, sygn. Fr. Rom. Rutkowski, olej na płycie

4 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 62 cm x 47 cm