Pejzaż wiejski  znanego polskiego malarza Stanisława Żurawskiego. Wykonany  w technice farb olejnych na płótnie. Sygnowany w lewym, dolnym rogu. W centrum kompozycji drewniane chaty, kryte strzechą, usytuowane pośród drzew.  W tle pomiędzy gałęziami drzew widoczny błękit nieba.  Na pierwszym planie kobieta z czerwona chustą na głowie, podaje jabłko małej dziewczynce. Obie postacie stoją boso na klepisku, za nimi widoczne ścięte drewno i kłosy zboża oraz piękne, żółte kwity.

 

Obraz budowany przede wszystkim za pomocą linii i plam barwnych. Kolorystyka utrzymana w chłodnych odcieniach błękitu i  bieli przełamanych  żółcią i brązem. Chłodne, jasne światło na obrazie i bujna zieleń, wskazują na to, iż scena została ukazana w letni poranek.  Dzieło malowane impresyjnie –pewnymi pociągnięciami pędzla, dzięki czemu widoczna jest faktura i dukt pędzla.  Obraz oprawiony w dekoracyjną, złotą ramę zdobiona ornamentem.

 

Stanisław Żurawski (1889-1976) to polski malarz, studiował na krakowskim ASP u Józefa Mechoffera i Wojciecha Weissa. Współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków Jednoróg, działającego w latach 1925-1935. Jego ulubioną tematyką były akty kobiece i pejzaż, przedewsyztskim krajobrazy Podhala, malował także portrety i martwe natury. Zajmował się malarstwem olejnym i akwarelowym.

Pejzaż wiejski. STANISŁAW ŻURAWSKI. Olej na płónie. Sygn

5 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 65 x 56 cm