Grafika zatytułowana Ceramika  (niem. Keramik)  przedstawia różne style w ceramice, całą historie tego zjawiska, różne techniki takie jak m. in.: ceramika bazaltowa, secesyjna, chińska, japońska, wedgwood. Wykonana w XIX wieku grafika pochodzi z niemieckiej encyklopedii. Przedstawienia  o charakterze edukacyjnym opatrzone podpisami, dodatkowo podano autorów danych dzieł i czas powstania. Wielobarwna litografia zakomponowana tak, aby pokazać najistotniejsze zjawiska w ceramice.

 

Przedstawienie cechuje realizm i szczegółowość, ale również malarskość. Piękna kolorystyka, widoczna wielość form i faktur. Cechy te świadczą o warsztacie twórcy i jego talencie ilustratorskim. Grafika stanowi świetne narzędzie ikonograficzne dla historyków sztuki, czy kolekcjonerów zainteresowanych tą tematyką.

 

Grafika pochodzi z niemieckiej encyklopedii Meyers Konversations-Lexikon, której pierwsze tomy wydane zostały w 1839 r. Główną funkcją tego rodzaju tablic przyrodniczych była edukacja, dlatego ich autorzy starali się wiernie odwzorować rzeczywistość, co najczęściej poprzedzone było licznymi studiami z natury.Grafiki pochodzące z końca XIX w. stawiały przed swoimi twórcami wysokie wymagania – miały być dokładnymi, wiernymi przedstawieniami rzeczywistości oraz wartościowymi estetycznie przedmiotami.

 

Grafika oprawiona w bordowe passe-partout i złoconą ramę.

 

Druga połowa XIX  stulecia charakteryzował bowiem bezprecedensowy pęd do nauki, przede wszystkim tej akademickiej. Ten popyt charakterystyczny był dla wszystkich dziedzin naukowych – zarówno humanistycznych (historia sztuki) jak i ścisłych (geografia, fizyka, chemia). Ten niezwykły rozwój wiedzy człowieka był możliwy dzięki wynalazkom o wartości nie do przecenienia, wprowadzanym około połowy wieku. Takimi wynalazkami była np. niewątpliwie kolej, fotografia, ale także nowa metoda wytwarzania papieru (polegająca na uzyskiwaniu go z drewna), która pozwoliła na niespotykane wcześniej, olbrzymie nakłady książkowe i niemal powszechny dostęp do literatury.

 

Wszystkie te wynalazki dały człowiekowi podstawę do dalszego rozwoju – stąd wzmaga się zainteresowanie geografią, biologią, nieznanymi gatunkami roślin i zwierząt.  W tym kontekście prezentowana grafika wpisuje się znakomicie w ogólny nurt zainteresowania XIX-wiecznego mieszkańca Starego Kontynentu (ale także innych rejonów) otaczającym go światem.

Historia ceramiki . Grafika encyklopedyczna. Chromolitografia. Niemcy.

329,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 35
Wysokość 28