Rzeźba z przestawieniem głowy kobiecej, o cechach charakterystycznych dla stylu Art Deco (lata 20-30 XX wieku) oraz innych tendencji popularnych w sztuce początków XX wieku.

Smukła, wydłużona twarz o wysokim czole, wielkich, migdałowatych oczach, drobnym nosie i małych, mocno wykrojonych ustach przywodzi na myśl postacie malowane przez Amadeo Modiglianiego. Chropowata struktura włosów, z których głowa śpiącej zdaje się wynurzać przypomina rozwiązania rzeźbiarzy impresjonistów – takich jak Rodin czy Laszczka. Nieopracowana, surowa materia symbolizowała kształtowanie i rodzenie się nowych form, wydobywanych z kamienia dzięki niesamowitym zdolnością kreatorów.

O atrakcyjności płaskorzeźby stanowi nie jej kanoniczne piękno oparte na proporcjach, ale właśnie stylizacja i kubizacja odchodząca od naturalizmu.

Rzeźba może być także łączona ze środowiskiem polskich artystów rzeźbiarzy, którzy dążyli do utworzenia oryginalnego narodowego stylu. Inspiracje czerpali oni ze sztuki ludowej, zwłaszcza zakopiańskiej, podkreślali także dużą rolę rzemiosła artystycznego. Zasłynęli przede wszystkim na wystawie światowej w Paryżu, w roku 1925, zdobywając liczne nagrody i światowy rozgłos. Wśród nich znaleźli się: Wojciech Jastrzębowski, Zofia i Karol Stryjeńscy, Jan Szczepkowski czy Stanisław Szukalski.

 Wśród artystów rzeźbiarzy tego czasu największą rolę odegrał Xavery Dunikowski – kreując wyjątkowy styl, który oddziałał na rzesze i kolejne pokolenia artystów. Również w jego twórczości można odnaleźć wpływy sztuki ludowej, która posługiwała się prostymi, kubistycznymi formami, tak jak kolejna wielka inspiracja epoki jaką byłą sztuka afrykańska.

Ceramiczna płaskorzeźba w stylu Art Deco. Polska

890,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 14.5 cm
Wysokość 24 cm
Głębokość 9 cm