Byk ze słynnej węgierskiej i austro-węgierskiej manufaktury ceramiki Zsolnay, założonej w połowie XIX wieku. Figura silnego zwierzęcia  o masywnych proporcjach została zredukowana do gładkiej linii porcelany. To połączenie daje efekt który będzie bardzo oryginalnym akcentem nawet w wymagającym współczesnym wnętrzu.

 

Porcelanowe figurki z nurtu animalistycznego są grupą wyrobów dekoracyjnych, które miały wykorzystywać możliwości materiału do przekazania całego piękna tematu w nim uwiecznionego. Galopujące konie, spoczywający lew, śpiący pies – to motywy wyrobów porcelanowych które, w przeciwieństwie do form porcelany użytkowej, mają służyć jedynie rytuałowi oglądania i kontemplowania uroku dzieła.

 

Figura na spodzie posiada pełną i czytelną sygnaturę Zsolnay. Dzieła z wytwórni Zsolnay są bardzo cenione wśród kolekcjonerów za wysoką klasę artystyczną i doskonałe wykonanie.

 

Byk, między wieloma innymi znaczeniami, jest symbolem hossy na giełdzie. Zwierzę oznacza siłę i zaciętą walkę. Najsłynniejszy byk giełdowy, znany jako “Charging Bull” stoi na Wall Street, jako pamiątka roku 1987 i dobry znak na przyszłość.

Byk, porcelana ZSOLNAY, I poł. XX w.

1 600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków