Autoportret cenionego polskiego artysty Jerzego Panka. Sygnowany w prawym, górnym rogu. Wykonany w 1955 roku w technice pastelu na papierze. Dzieło stanowi część serii autoportretów, które Panek wykonywał w różnych technikach malarskich i graficzny. Charakteryzuje je autoironia i syntetyczne ujęcie postaci. Wielobarwna kompozycja złożona z nakładających się na siebie, gwałtowanie wykreślonych linii. Ekspresyjne dzieło w formie zwartej bryły. Obraz oprawiony w białe passe-partout z osobnym slipem i prostą ramę.

Jerzy Panek (1918-2001) to polaki malarz i grafik. W 1955 roku uzyskał dyplom  na Krakowskim ASP. Stosował w swoich dziełach rozmaite techniki graficzne, jednak mistrzostwo osiągnął w drzeworycie. Początkowo przygotowywał się do rytowania wykonując szkic wstępny, jednak duży wpływ na jego twórczość wywarła podróż do Chin i kontakt z tamtejszą kulturą, przede wszystkim  tradycyjną techniką drzeworytniczą. Podróż skłoniła Panka do własnych poszukiwań, artysta zaczął rytować bezpośrednio na desce bez wykonywania szkiców wstępnych. Stosowane przez niego  ekspresyjne formy i motywy   były oszczędne i surowe.

Głównie podejmował tematy bliskie jego życiu jak autoportrety, portrety jarmarczne czy kobiety obłąkane.  Konstruował swoje dzieła z niesamowitą trafnością, świadomie prymityzował swój styl, posługując się kilkoma liniami, tworząc syntetyczne skróty. W ironiczny sposób ukazywał siebie w serii autoportretów. Operował zwartą bryłą i mocną kreską, sprowadzał swoje wizerunki do roli znaku. Twórczość Panka jest niezwykle ceniona w Polsce i na świcie, poświęcono mu m. in. monumentalny katalog jego dzieł obejmujący twórczość z lat 1939-1993, wydany w Niemczech przez Dietra Burkampa.

Autoportret. Jerzy Panek. 1955. Sygnowany. Pastel na papierze

3 600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 67 x 48 cm