Płaskorzeźba wykonana w pracowni jednego z najbardziej znanych polskich artystów Xawerego Dunikowksiego. Ukazuje anioła trzymającego w rękach instrument muzyczny.  Wykonana w Oświęciumiu. Sygnowana: Rzeźba wykonana w Oświęcimiu, autor nieznany.  Dzieło wykonane w drewnie, ukazuje oddaną z profilu sylwetę anioła. Twarz wyrzeźbiona w skrócie. Artysta wspaniale połączył linearnie oddane elementy takie jak ciało z ogromną pieczołowitością detali szat i skrzydeł. Anioł trzyma w dłoniach instrument smyczkowy, postać ukazana w trakcie lotu. Widoczna dynamika, wygięta poza i chęć oddania perspektywy za sprawą niewielkich kończyn.  

 

Xavery Dunikowski wykreował  wyjątkowy styl, który oddziałał na rzesze i kolejne pokolenia artystów. W trakcie II Wojny Świtowej przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie powstała prezentowana rzeźba.

 

Franciszek Xawer Dunikowski (1876-1962) to wybitny polski rzeźbiarz, malarz i pedagog. Naukę rozpoczął w pracowni Bolesława Syrewicza i Leopolda Wasilkowksiego, bardzo szybko został doceniony i wyróżniony nagrodami. Rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jego dzieła od samego początku były licznie nagradzane m.in. dostał złoty medal za swoja pracę dyplomową. Z czasem kontynuował naukę pod kierunkiem Konstantego Laszczki. Na początku XX wieku wyruszył w podróż na Bliski Wschód i do Włoch. W trakcie I Wojny Światowej mieszkał w Paryżu, a po powrocie do Polski został profesorem na krakowskiej uczelni artystycznej i pełnił tą funkcję do wybuchu II Wojny Światowej. W 1940 roku został aresztowany i do wyzwolenia przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęciumiu. Po wojnie powrócił do kariery akademickiej na najbardziej znanych polskich uczelniach artystycznych, czyli w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Anioł grajek. Płaskorzeźba w drewnie. Sygn. OŚWIĘCIM, pracownia DUNIKOWSKIEGO

4 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 50 cm x 49 cm