Lustro o znacznym rozmiarze stworzone z myślą o luksusowych i pełnych przepychu wnętrzach pałacowych. Profilowana rama wykonana z drewna, w całości złocona złotem płatkowym na tzw. bolus, czyli szlachetny podkład do złoceń płatkowych wykorzystywany m. in. w rzeźbach barokowych. Bogata dekoracja snycerska z motywem puttów często pojawiających się w sztuce barokowej. Naroża zaakcentowane ozdobnymi medalionami kwiatowymi. Możliwość zawieszenia lustra na ścianie.

 

Kosztowna technika złocenia, znaczny rozmiar, oraz ilość złota wykorzystanego do pokrycia powierzchni sprawiają, że jest to wyjątkowej urody dzieło sztuki zdobniczej. Tego rodzaju oryginalne, luksusowe przedmioty dekoracyjne należą do rzadkości na rynku antykwarycznym.

 

Pozłacanie techniką pulmentową czyli na tzw. bolus polega na przyklejaniu płatków złota do powierzchni pokrytej warstwą gruntu oraz bolusu czyli glinki o czekoladowo – czerwonawym zabarwieniu. Ten wyjątkowy rodzaj glinki tworzy kleistą i tłustą powierzchnię, do której z łatwością przylegają płatki złota. Następnie powierzchnia ta jest dokładnie polerowana agatem, aż do uzyskania pięknego połysku. Technikę pulmentową stosowano już od wczesnego średniowiecza, nie tylko do złocenia rzeźb ale i obrazów, miniatur, ram oraz wnętrz.

 

Barok to główny kierunek w kulturze europejskiej, obejmujący większość dziedzin życia człowieka – kulturę i sztukę, myśl filozoficzną, światopogląd. Jego trwanie datuje się od końca XVI w. do XVIII w. Sztukę barokową cechowało odejście od klasycznych reguł na rzecz swobodnego wykorzystywania jej pojedynczych elementów, w taki sposób, aby wywołać pożądany efekt. Dużą rolę odgrywała synteza różnych dziedzin sztuki oraz kreatywność.

Lustro barokowe w złoconej ramie. XVIII w.

4 290,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków