Chanukija to trakcyjny rodzaj świecznika chanukowego w postaci lampki z ośmioma pojemniczkami na oliwę. Dodatkowym elementem lampki jest szames, czyli maleńkie naczynko umieszczone na jej szczycie. Chanukija wykorzystywana jest podczas tradycyjnego żydowskiego święta Chanuka,  które upamiętnia odzyskanie i odnowienie Świątyni Jerozolimskiej. Według tradycji hebrajskiej, po poświęceniu świątyni czysta, rytualna oliwa paliła się przez osiem dni.
 
Pamiątką tego wydarzenia jest Chanuka, czyli Święto Świateł, podczas którego przez osiem dni, codziennie odpala się kolejne światło. Mosiężna lampka składa się z rynienki podzielonej na osiem pojemniczków oraz ozdobnej  ścianki w formie dwóch wspitych wlów podtrzymujących z dwóch stron menorę (świecznik siedmioramienny). Całość umieszczona na wstędze z inskrypcją w języku hebrajskim, zwieńczona koroną.

 

W symbolice hebrajskiej lew ma bardzo ważne znaczenie i ma związek z biblijnym proroctwem skierowanym przez Izraela do swego syna Judy: „Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz, mój synu: jak lew czai się, gotuje do skoku, do lwicy podobny – któż się ośmieli go drażnić?

Chanukija – lampka chanukowa na oliwę lub świece. Mosiądz.

2 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 20 cm
Wysokość 18 cm