Porcelanowy talerz pochodzi z manufaktury porcelany w Miśni. Przyozdobiony jest wzorem z kategorii „Blumenmuster”, czyli wzorem kwiatowym.

 

Projekt naczynia zdradza dążenie do prostoty formy. Bukiet w lustrze talerza ogranicza się do dwóch kwiatów w barwach podstawowych: dalii lub astrów, w kolorze niebieskim i czerwonym, na żółtawej łodydze. Analogiczny wzór, lekko przetworzony, znajduje się w trzech miejscach w kołnierzu talerza, a wykorzystany akcent czerwieni podkreślają cienkie czerwone linie na krawędziach.

 

Na spodzie talerza znajduje się sygnatura słynnej manufaktury porcelany w Miśni: malowane podszkliwnie na niebiesko dwa skrzyżowane miecze.

 

Manufaktura w Miśni jest historyczną kolebką porcelanowych wyrobów, a zarazem najbardziej prestiżowym miejscem produkcji porcelany na świecie. Jest to marka najwyższej półki, ceniona przez muzea i prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. To właśnie od porcelany wynalezionej w Miśni w 1708 roku przez alchemika poszukującego receptury na wytwarzanie złota, Johanna Friedricha Böttgera, oraz E. W. von Tschirnhausa, porcelanę europejską zaczęto powszechnie nazywać „białym złotem”.  W czasach Augusta Mocnego porcelanowe naczynia osiągały ceny wyższe od zastaw stołowych ze srebra.

Talerz porcelanowy z daliami, Sygn, MIŚNIA. Pocz XX w.

1 600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków