Przedmiot o subtelnej barwie i opływowym kształcie jest przykładem nurtu organicznego, popularnym nurtem na przełomie lat  60 i 70. XX wieku. Wazon o masywnej strukturze i zaoblonych krawędziach posiada delikatny grawerunek przedstawiający martwą naturę.

 

Został wykonany w technice sommerso. Jest to rodzaj szkła artystycznego, które powstaje poprzez zestawienie ze sobą kontrastujących warstw szkła, najczęściej dwóch, które nakładane są na siebie w procesie zanurzania a następnie formowane do pożądanego kształtu. Technika ta wymaga dużych umiejętności oraz precyzji. Została wymyślona w latach 30. XX wieku, natomiast spopularyzowała ją w latach 50. firma Seguso.

 

Jest to jedna z najsłynniejszych i najstarszych manufaktur szkła znajdujących się na wyspie Murano. Jej początki sięgają XIV wieku i związane są z powstawaniem pierwszych hut szkła w tym rejonie. Znajdująca się nieopodal Wenecji wyspa Murano słynie ze szkła artystycznego, które jest ozdobą nie tylko prywatnych kolekcji ale również częścią zbiorów największych muzeów. Tradycja tworzenia efektownych wyrobów z wielobarwnego szkła jest tam kontynuowana od XIII wieku.

Prezentowany wazon jest przykładem wyjątkowej klasy rzemiosła artystycznego oraz cennym egzemplarzem kolekcjonerskim, który podkreśli indywidualny charakter wnętrza.

Wymiary:
Wysokość: 18 cm

Wazon Sommerso z grawerowaną martwą natura. Proj. Flavio Poli, Seguso Vetri D’arte, Murano, Mid Century Modern

Niedostępny