Przedmiot, pierwotnie zaprojektowany jako wykwintna saolniczka na wystawny stół, jest wyjątkowym połączeniem założeń porcelany dekoracyjnej i użytkowej. Może służyć wyłącznie jako figurka dziewczyny przeglądającej się w tafli wody, ale może też być oryginalną reprezentacyjną miseczką na drobiazgi.

 

 

Kompozycja przedstawia dziewczynę, w pozie półleżącej, pochyloną nad misą, którą obejmuje rękami. Strój dziewczyny zdradza niedbałość typową dla porannej toalety: włosy dziewczyny są zawiązane w chustkę, a odkryte ramiona niedbale okala fioletowa tkanina podobna do szala. Dziewczyna jest bosa, a suknię ma podwiniętą po kolana. Głowę ma lekko przechyloną ku prawemu ramieniu, a jej wzrok jest skierowany w misę tak, jakby przeglądała się swojemu odbiciu w tafli wody.

 

 

Na uwagę zasługują bogate zdobienia malarskie: znakomicie oddane filigranowe kompozycje kwiatowe na sukni dziewczyny, imitujące hafty na tkaninie stroju, drobniutki deseń chustki na głowie, oraz bukiety kwiatów na dnie i brzegach misy. Malarz umieścił także owada na brzegu misy.

 

 

Forma kompozycji także reprezentuje najwyższy poziom. Dzięki wysokiej jakości porcelany, o dużej zawartości glinki kaolinowej, precyzyjnie oddano najmniejsze szczegóły w zarysach kształtów, co najlepiej widać na plastycznych kwiatach zdobiących brzegi i podstawę misy, a także w delikatności palców u stóp i rąk dziewczyny.

 

 

Na spodzie figurki widoczna sygnatura miśnieńska: kobaltowe malowane podszkliwnie dwa skrzyżowane miecze, oraz wyciski “122”, “2875”; ręcznie naszkliwnie malowana cyfra “18”.

 

 

Jest to wybitny przykład legendarnej porcelany z Miśni. Manufaktura w Miśni jest historyczną kolebką porcelanowych wyrobów, a zarazem najbardziej prestiżowym miejscem produkcji porcelany na świecie. Jest to marka najwyższej półki, ceniona przez muzea i prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. To właśnie od porcelany wynalezionej w Miśni w 1708 roku przez alchemika poszukującego receptury na wytwarzanie złota, Johanna Friedricha Böttgera, oraz E. W. von Tschirnhausa, porcelanę europejską zaczęto powszechnie nazywać „białym złotem”.  Porcelanowe figurki z miśnieńskiego warsztatu często klasą artystyczną przewyższają dzieła rzeźbiarskie.

Solniczka - Dziewczyna z misą, figurka porcelanowa z naczyniem, sygnowana, MIŚNIA

6 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 17 cm
Wysokość 11 cm