Żakard jest dokładnym odwzorowaniem obrazu pt. Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku, autorstwa  wybitnego francuskiego malarza, głównego reprezentanta klasycyzmu w sztuce – Jacques'a-Louisa Davida. Artysta był nadwornym malarzem Napoleona Bonaparte i oficjalnym artystą rewolucji francuskiej.

 

Obraz, którego kopię stanowi prezentowany żakard, namalowany został w latach 1801-1803. Dzieło ukazuje moment przejścia Napoleona Bonaparte na czele swojej armii przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda w Alpach. Na obrazie Napoleon przedstawiony został na wspiętym koniu, który w tradycji starożytnej symbolizuje władzę. Portret jest dynamiczny, ukazuje Napoleona jako przywódcę wojskowego. Na skałach w lewym dolnym rogu obrazu widnieje nazwisko Napoleona oraz Hannibala, który również przekroczył Alpy prowadząc swoje wojska.

 

Datowanie prezentowanego żakardu można określić na okres ok. 1900 roku. Żakard był wtedy niezwykle popularnym rodzajem wypowiedzi artystycznej, a jego występowanie w olbrzymiej ilości domów w całej prawie Europie (i nie tylko), należy uznać za dowód jego powodzenia.
 
Prezentowany żakard został wykonany na bardzo wysokim poziomie warsztatowym. Jest bardzo dobrą kopią najwyższej klasy dzieła malarskiego. Takie kopie, popularyzowane w najróżniejszych formach (najczęściej spotykana była oczywiście grafika) były jedyną dostępną możliwością zaznajomienia szerszego kręgu odbiorców z dziełami artystów europejskich do czasu wynalezienia metody reprodukcji fotografii, która zrewolucjonizowała nie tylko rynek usług graficznych, ale także całą historię sztuki. Prezentowany żakard zalicza się do jednego z takich nośników.

Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 r., żakard jedwabny wg obrazu Jacques'a-Louisa Davida. Ok. 1900.

Sprzedane