Do cerkwi, Marian Szczypka. Akwarela na papierze. Obraz posiada sygnaturę autorską w prawym, dolnym rogu. 1935 r.

Tematem obrazu jest scena rodzajowa, przedstawiająca idących do cerkwi ludzi. Kompozycja została zaaranżowana po przekątnej – główna linia, wyznaczana przez kolejne postaci oraz rytm śladów na śniegu biegnie od lewego dolnego rogu na pierwszym planie ku prawej stronie „w głąb” pola obrazowego. Przedstawiona w kolejnych planach cerkiew jest w dziele motywem wyraźnie dominującym, a specyficzny skrót perspektywiczny, w którym została pokazana, podkreśla cel idących tyłem do widza ludzi.

Obraz jest interesujący i dość nietypowy poprzez temat, jaki porusza. Możemy go bowiem osadzić w nurcie przedstawień mocno zapomnianej już dziś w Polsce  kultury łemkowskiej. Ta wschodniosłowiańska grupa etniczna pochodzenia ruskiego zamieszkiwała do 1946 roku historyczny teren Galicji oraz północną część Słowacji (na południe od Tatr). Łemkowskie osady skupiały się jednak najmocniej w rejonie Beskidu Sądeckiego, szczególnie w okolicach Krynicy. Za najsłynniejszego Łemka uznaje się obecnie Andy’ego Warhola (chociaż on sam nie wykazywał żadnych związków z kulturą, z której się etnicznie wywodził). W Polsce symbolem Łemkowszczyzny jest dla większości wciąż  Nikifor Krynicki – odkryty już w latach 30-tych XX wieku przez studentów krakowskiej ASP, a następnie coraz bardziej popularny i ceniony.

Świat Łemków został brutalnie zniszczony słynną akcją „Wisła”, przeprowadzoną w 1947 roku przez polskich komunistów, mającą na celu zlikwidowanie tzw. Band UPA i OUN (Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów). Wtedy to tysiące mieszkańców południa Polski zostało wysiedlonych przymusowo na Dolny Śląsk bez prawa do powrotu. Ponowny rozwój kultury łemkowskiej nastąpił dopiero w latach 90-tych XX wieku. Przez lata jedynym świadectwem kultury mieszkańców tego rejonu były charakterystyczne, drewniane cerkwie.

 

Wymiary: 45 cm x 32 cm

Do cerkwi, Marian Szczypka. Akwarela na papierze. Obraz posiada sygnaturę autorską w prawym, dolnym rogu. 1935 r.

1 390,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 45 cm
Szerokość 32 cm