„Potop”, wg. Agostino Carracciego.  Litografia podmalowana. II poł. XIX wieku.

Przedstawienie sceny biblijnego Potopu, które stanowi kopię dzieła znakomitego włoskiego malarza Agostino Carracciego. Obraz wykonany w technice litografii, miejscami delikatnie podmalowanej białym akrylem.

 

Pierwszy i drugi plan został zajęty przez kłębowisko ludzi, zajętych szukaniem schronienia przed wzrastającym poziomem wody – kompozycja została zaaranżowana na zasadzie przeciwstawnych sobie, wzajemnie się równoważących części, tworzących rodzaj kulis. Na lewo jest to uschnięte drzewo z uwieszonymi na nim postaciami, na prawo zaś wystający ponad lustro wody wierzchołek góry (wzgórza?). Pomiędzy nimi, daleko w głębi, została ukazana Arka Noego.

Praca nieznanego artysty jest bardzo dobrą kopią jednego z mniej znanych dzieł Agostino Carracciego, zatytułowanego Potop, znajdującego się w Muzeum w Luwrze.

Agostino Carracci zaliczany jest dziś przez historyków sztuki do grupy artystów ze schyłkowej fazy manieryzmu. Kiedy malarze II połowy XVI wieku doszli w swoich kompozycjach do momentu, kiedy każdy kolejny krok oznaczałby posuwanie się w kierunku abstrakcji, zauważa się dość gwałtowny zwrot od tendencji manierystycznych.

W związku z trwającymi obradami Soboru Trydenckiego, malarze zaczęli szukać istoty sztuki nie w „dziwności”, a raczej w dążeniu do uniwersalnego piękna i emocjonalności w dziełach. W swoich poszukiwaniach odwoływali się świadomie do najróżniejszych tendencji, jakie występowały w sztuce do tej pory. W ten sposób całe zjawisko może być określone jako bardzo eklektyczne.

Olbrzymią rolę w propagowaniu nowej postawy artystycznej odegrała właśnie rodzina Carraccich, z której wywodził się Agostino. W 1585 roku w Bolonii Agostino, Annibale i Ludovico Carracci założyli szkołę, nazwaną oficjalnie Accademia degli Incamminati (Akademia naprowadzających na właściwą drogę). Jednym z założeń szkoły miały być słowa wypowiedziane przez Agostina w przypisywanym mu sonecie: „malarz powinien przejawiać w dziele potęgę Michała Anoła, naturalność Tycjana, czystość Correggia, harmonię Rafaela, poprawność Tibaldiego, inwencję Primaticcia i wdzięk Parmigianina”.

 

Wymiary: 40 cm x 58 cm

„Potop”, wg. Agostino Carracciego. Litografia podmalowana. II poł. XIX wieku.

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 58 cm
Szerokość 40 cm