Portret zakonnicy, autor nieznany. Akwarela na papierze. Obraz sygnowany inicjałami autora: „E.M.” oraz datą: „26/12 1898”. 1898 r.

Portret przedstawiający młodą dziewczynę w tradycyjnym habicie zakonnym. Zakonnica jest ukazana w zwrocie trzy czwarte w prawo, jej twarz natomiast z profilu w prawo. Ubrana jest w czarny habit z szerokim kołnierzem na piersi oraz tradycyjny, zakładany, biały czepek na głowie. Tło neutralne, lawowane delikatnie na niebiesko wokół postaci.

Przedstawienie, posiadające dodatkowe dwa pendants tego samego artysty (o czym świadczą sygnatury), pochodzi, jak informuje data – z wigilii Bożego Narodzenia 1898 roku. Cykl trzech obrazków jest więc cyklem powiązanym ze sobą (ta sama technika, malarz oraz tematyka portretowa), być może przedstawiającym członkinie tej samej rodziny podczas rodzinnych uroczystości.

Przedstawiona zakonnica posiada, spotykany jeszcze w okresie międzywojennym, czepek o wykroju tradycyjnym, popularny szczególnie we Francji (Szarytki) w XIX wieku. W Polsce czepek ten nie przyjął się aż tak szeroko – zamiast niego siostry nosiły przeważnie nieco skromniejsze, o czym świadczy czepek na szeroko reprodukowanym portrecie siostry Faustyny Kowalskiej.

 

Poniżej zaprezentowano archiwalne zdjęcie, przedstawiające siostrę w identycznym czepku jak ten, odwzorowany na akwareli.

Portret
 

Wymiary: 33 cm x 27 cm

Portret zakonnicy, autor nieznany. Akwarela na papierze. Obraz sygnowany inicjałami autora: „E.M.” oraz datą: „26/12 1898”. 1898 r.

1 690,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 33 cm
Szerokość 27 cm