Piękny klosz ze szkła matowego, barwionego na różowo, profilowany, zdobiony  przestylizowanym ornamentem roślinnym - rozetkami i gałązkami. Lampa wykonana z majoliki, o trzonie profilowanym i zdobionym motywem roślinno-zwierzęcym. Na pastelowo pomarańczowym tle namalowane zostały gałązki o różnokolorowych liściach, drobne kwiaty i motyle. Zarówno zastosowane motywy zdobnicze, jak i pastelowa kolorystyka są elementami charakterystycznymi dla stylu secesyjnego, co nadaje lampie wyjątkowy i elegancki wygląd. Palnik mosiężny, zdobiony motywem roślinnym, sygnowany na pokrętle nazwiskiem producenta „Ditmar Brunner A. G.”. 

 

Wspomniana firma powstała poprzez utworzenie przez R. Ditmara spółki z braćmi Brunner i stała się prawdziwym gigantem w dziedzinie produkcji lamp naftowych. Pod koniec XIX w. zakład produkował ponad 1000 różnych typów lamp naftowych. Posiadał składy w Wiedniu, we Lwowie, w Krakowie, w Pradze, Trieście, Mediolanie, Lyonie, Bombaju i Kalkucie.

 

Same lampy naftowe zaczęły być coraz powszechniej używane w Europie i Ameryce Płn. od około 1860 r. W późniejszych latach pojawiły się i stały się popularne również w Azji i Afryce, gdzie miejscami stosowane są do dzisiaj. Wyjątkowa lampa naftowa znakomicie zaprezentuje się w stylowym salonie, lub bibliotece 

 

Pierwsza lampa naftowa została  skonstruowana przez polskiego chemika, farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza w 1853 roku we Lwowie. Była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Największa w Europie kolekcja lamp naftowych znajduje się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Secesyjna lampa naftowa stołowa. Majolika, mosiądz. Sygn. Ditmar Brunner A. G., koniec XIX w.

2 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków