Przedwojenny środek przeczyszczający Drastin Lubelski był popularnym specyfikiem na dolegliwości jelitowe “w postaci czekoladek o zapachu i smaku nader przyjemnym”.

 

Reklama z “Gońca Częstochowskiego” z 1912 roku głosi, że Drastin Lubelski “wyrabiany jest na najlepszej szwajcarskiej czekoladzie w postaci tabliczek nie różniących się w smaku od czystej czekolady. Najradykalniejszy środek przeciw wszelkim dolegliwościom żołądkowym. Chętnie przyjmowany przez doroslych i dzieci. Sprzedaż w aptekach i składach aptecznych.” Jak pisano w czasopismach jeszcze sprzed I wojny światowej, czekoladki Drastin Lubelski zawierały Phenolphtaleinę i wyciąg Cascarae Sagradae a “doświadczenia kliniczne i szpitalne, jak również w praktyce prywatnej, czynione z tym preparatem, najzupełniej ustaliły jego wartość leczniczą, to też środek powyższy może być uważany jako bardzo cenny wkład do skarbnicy terapeutycznej.”

 

Kartonik o kieszonkowych wymiarach, z kontrastowym zestawieniem koloru niebieskiego i żółci. Projekt opakowania lekko ornamentalny w stylu secesyjnym. Wewnątrz oryginalna ulotka, na kartoniku opisy leku. Estetyczne dla współczesnego oka opakowanie, sto lat temu było zręczną kombinacją dla potencjalnego konsumenta: dostępne w każdej aptece, przyciagało uwagę kolorystyką jako lek, ale elegancka, lekko ornamentalna etykieta sprawiała że środek prezentował się bardziej jak artykuł ze sklepu spożywczego.

Kartonik po czekoladkach przeczyszczających Drastin Lubelski, I poł. XX w.

150,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków