Kościół Bożego Ciała od strony północnej. Staloryt w passe partout.

Grafika wykonana w technice stalorytu. Przedstawia ujętą od strony północno-wschodniej część kościoła Bożego Ciała, znajdującego się na krakowskim Kazimierzu. Widoczne min. nawa główna kościoła, wraz z wieżyczką na sygnaturkę oraz, znajdująca się po prawej stronie, wieża kościelna, zwieńczona ozdobnym hełmem. Na dole podpis: Kościół Bożego Ciała od strony północnej.

Kościół Bożego Ciała jest jednym z wielu kościołów, zaliczanych do tzw. kościołów kazimierzowskich – świątyń powstałych dzięki fundacjom Kazimierza Wielkiego, około 1340 roku. Pierwotny, drewniany kościół, zaczął rozbudowywać następnie Władysław Jagiełło i za życia tego króla został ukończony w 1405 roku, kiedy to pierwszy z dynastii Jagiellonów sprowadził do niego mieszkających tu do dziś kanoników laterańskich.

Według przekazywanej do dziś legendy, do podjęcia budowy kościoła skłoniło króla Kazimierza Wielkiego odnalezienie w sposób cudowny hostii wraz z monstrancją, którą złodzieje ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych podczas oktawy Bożego Ciała, przypuszczając, że jest ze złota. Wkrótce przekonali się o swojej pomyłce i monstrancję wraz z hostią porzucili na błotnistych szuwarach wsi Bawół. Opatrzność w sposób cudowny wskazała miejsce, w którym ukryty był Najświętszy Sakrament. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1340 roku król Kazimierz Wielki wybudował kościół ku czci Bożego Ciała.

Widoczny wokół świątyni pusty teren, był już w momencie wykonywania grafiki uprzątnięty (bowiem wcześniej znajdował się tu cmentarz). Sam kościół jest niezwykle interesującym zabytkiem, prezentującym w swoich wnętrzach większość stylów sztuki, jakie pojawiły się na terytorium Polski – gotyk, renesans, manieryzm, barok, regencję i rokoko.

Kościół Bożego Ciała od strony północnej. Staloryt w passe partout.

240,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków