Klasztor Kamedułów na Bielanach pod Krakowem, autor nieznany. Akwarela na papierze. Sygnatura nieczytelna. 1963 r.

Tematem przedstawienia jest widok na klasztor Kamedułów w podkrakowskich Bielanach.

 

Pierwszy plan zajęty został przez rozległą łąkę, użytkowaną jako pole zboża, po której idą cztery postaci dziecięce. Po lewej stronie ustawione w rzędzie stogi siana, za nimi, rosnące z rzadka drzewa. W oddali masyw tzw. Srebrnej Góry, z piętrzącym się na niej założeniem klasztornym Kamedułów, fundowanym na początku XVII wieku przez Mikołaja Wolskiego. Sama nazwa wzniesienia pochodzić miała według legendy od srebrnej zastawy, którą fundator klasztoru zaoferował opierającemu się przed sprzedażą góry pierwotnemu właścicielowi.

Akwarela stanowi interesujące tematycznie pendant do znajdującej się w sprzedaży innej pracy, podobnej technicznie i tematycznie. Autor obrazu wybrał rzadko spotykany widok od zachodu, w okolicach, gdzie dziś przebiega krakowska obwodnica. Klasztor, a właściwie tylko jego kościół, prezentuje się w takim ujęciu o wiele atrakcyjniej w porównaniu z ujęciem od wschodu – brak tu jakiejkolwiek architektonicznej „konkurencji”, pozostawiając kościół niemal jako formę organicznie wyrastającą z przyrody. Autor obrazu stosuje ciekawe warianty kolorystyczne, świadcząc o lekcji, wyniesionej z obserwacji impresjonistów.

 

Obraz pozostaje pogodną pamiątką ikonograficzną dość rzadko portretowanego założenia architektonicznego jakim są krakowskiej Bielany.

 

Obraz niewielkich rozmiarów

Klasztor Kamedułów na Bielanach pod Krakowem, autor nieznany. Akwarela na papierze. Sygnatura nieczytelna. 1963 r.

990,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków