Oryginalny pejzaż wybitnego, krakowskiego artysty. Dzieło o niezaprzeczalnych walorach artystycznych. Krajobraz utworzony z plam barwnych, utrzymany w chłodnej tonacji. Obraz przedstawia fragment widoku z Błoń krakowskich w kierunku Sowińca oraz położonego na nim kopca Marszałka Piłsudskiego, który został umieszczony w centrum kompozycji.

Prezentowany obraz stanowi niezwykle ciekawą pamiątkę ikonografii miejsca w Krakowie przedstawianego stosunkowo rzadko.

 

Idea sypania kopca twórcy niepodległej Polski narodziła się jeszcze za życia Piłsudskiego. Projektantem kopca i jego otoczenia był Franciszek Mączyński. Śmierć marszałka przyspieszyła prace, które szybko się zakończyły. Nie udało się tylko doprowadzić do końca planowanego pierwotnie olbrzymiego założenia urbanistycznego u podnóża kopca. Urzeczywistnieniu tych planów przeszkodził wkrótce wybuch II wojny światowej, a potem władze komunistyczne. Komuniści celowo starali się doprowadzić do jak największej dewastacji kopca, nie pozwalając na usuwanie samosiewnych drzew. Po wojnie ze szczytu usunięty został granitowy kamień, wykuty na kształt orderu Virtuti Militari. Usunięcia monumentu dokonano za pomocą czołgu, który wyrył wielką wyrwę w zboczu konstrukcji. W połowie lat 80. porośnięty drzewami kopiec coraz bardziej zatracał sylwetkę i był prawie niewidoczny w panoramie Krakowa. Jego uratowanie zawdzięczać należy Społecznemu Komitetowi, jaki zawiązał się dla ratowania zabytku. prezentowana akwarela przedstawia kopiec najprawdopodobniej przed tymi zniszczeniami.

Twórca obrazu, Janusz Benedyktowicz, urodził się w 1918 roku. Przez całe życie związany był ze Zwierzyńcem. W czasie okupacji działał w konspiracji, początkowo jako harcerz Szarych Szeregów. Redagował pracę podziemną („Na Ucho” i „Hejnał”). Po II wojnie światowej uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie następnie wykładał. Zajmował się malarstwem, grafiką, medalierstwem. Wykonywał także ekslibrisy oraz tworzył ilustracje do wielu książek (np. Fraszki Jana Sztaudyngera). W 1975 roku otrzymał nagrodę im. Brata Alberta. Zmarł w 2001 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu na Salwatorze.

 

Sygn. imieniem i nazwiskiem autora oraz miejscem powstania: „Kraków”.  

Obraz niewielkich rozmiarów

Kopiec Piłsudskiego. Widok na Sowiniec, Sygn. Janusz Benedyktowicz. Gwasz na papierze, Polska, poł. XX w.

1 600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 37 x 33 cm