Obrazek malowany na desce, przedstawia przydrożną wiejską kapliczkę, w której umieszczona jest figura Chrystusa Frasobliwego. Daszek kapliczki kryty gontem, wsparty na drewnianych palach. U stóp Chrystusa pęk kwiatów. Poniżej kapliczki napis: Z wiarą w 3 tysiąclecie.

 

Obrazek opatrzony podpisem: Kapliczka z Tokarni, pieczątką z motywem herbowej warczy zprzedstawieniem palety i pędzli, z podpisem PICTOR hand made. Sygnowany: J. Wollny.

 

Przedstawienie Chrystusa Frasobliwego jest obecne w ikonografii chrześcijańskiej od końca XVI w., a jego powstanie łączone jest z nurtem devotio moderna, który miał na celu pobudzenie indywidualnej pobożności przejawiającej się w codziennej modlitwie, praktykowaniu cnót oraz wypełnianiu obowiązków. Za wzór do naśladowania stawiano ludzką naturę Chrystusa.
 
Ten kierunek duchowości religijnej wysuwał na pierwszy plan osobiste uczucia i przeżycia , potrzebę samotności oraz milczenia. W związku z tym popularność zyskały niewielkie przedstawienia religijne, które umożliwiały prywatną modlitwę do domu.
 
Motyw Chrystusa Frasobliwego zakorzenił się silnie w sztuce ludowej. Jest związany głównie z Podhalem, gdzie tradycje snycerskie były kultywowane od pokoleń. Najbardziej znana uczelnią w tym zakresie była Szkoła Przemysłu Drzewnego im. Antoniego Kenara  w Zakopanem

Kapliczka z Tokarni, obrazek na desce. Sygnowany.

180,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków