Fotel “Fledermaus” to połączenie charakterystycznego stylu mebli z giętego drewna marki Thonet ze stylem secesyjnym, który był początkowo propagowany przez Josepha Hoffmanna - austriackiego architekta i projektanta sztuki użytkowej, współzałożyciela Secesji Wiedeńskiej oraz Warsztatów Wiedeńskich. Mebel wykonany z giętego drewna bejcowanego na orzech oraz skórzanej tapicerki dodanej współcześnie.

Prezentowany fotel powstał wg projektu, który Joseph Hoffmann stworzył specjalnie dla  słynnego Kabaretu Fledermaus, funkcjonującego w Wiedniu od 1907 do 1913 roku. W projektowaniu kompleksowego wystroju Kabaretu oprócz Hoffmanna brali udział również czołowi artyści secesji wiedeńskiej np. Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Anton Kling czy Eduard Wimmer. Oryginalne, secesyjne kabaretowe wnętrze prezentuje się wyjątkowo imponująco dzięki pokrywającej ściany, szatnię i bar mozaice składającej się z 7000 wykonanych z majoliki płytek. Joseph Hoffmann zaprojektował specjalnie dla Kabaretu zestaw mebli Kohn, które do dnia dzisiejszego produkowane są pod tą nazwą.

Prezentowane krzesło jest typowym przykładem rozwiązań technologicznych stosowanych przez markę Thonet. Metoda gięcia prętów drewnianych została wynaleziona w I połowie XIX w. przez założyciela marki,  austriackiego stolarza Michaela Thoneta, który wykorzystał ją do masowej produkcji mebli. Wygięte półkoliście oparcie i duże siedzisko wpływają na komfort siedzenia. Stylowa skórzana tapicerka wykończona ozdobnymi, mosiężnymi pinezkami tapicerskimi dodaje fotelowi klasy. Meble marki Thonet są lekkie i  trwałe a zawdzięczają to wyeliminowaniu z konstrukcji szkieletowych niektórych połączeń, co skutkuje tym, że jeden element pełni kilka funkcji. Charakterystyczna jest dla nich lekkość konstrukcji oraz ażurowość mimo to meble są bardzo trwałe i solidne.

Fotel Thonet “Fledermaus”, proj. Joseph Hoffmann, Austria, pocz. XX w.

2 600,00 PLN
Wysyłka kurierem (Europa) 70,00 PLN
Wysyłka kurierem (Polska) 49,00 PLN
Wysyłka kurierem (USA) 90,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków