Plac Mariacki w Krakowie. Akwaforta w passe partout. Przed 1954.

Grafika wykonana w technice akwaforty, prezentująca krakowski widok z nietypowej perspektywy. Głównym motywem przedstawienia jest sylwetka kościoła Mariackiego w Krakowie, widziana od południowego wschodu oraz fragment zabudowań przy placu (po lewej stronie), skupiony wokół kościoła św. Barbary. Widok ujęty został z przejścia w tzw. „Prałatówki” (niesłuszna nazwa, przejęta ze znajdującego się obok budynku na rogu ul. Szpitalnej i Placu Mariackiego), projektu Franciszka Mączyńskiego. Wzniesiona w roku 1932, stanowi granicę datacji powstania grafiki.

Obraz pokazuje kościół, będący wizytówką Krakowa z nieco mniej znanej strony, tutaj wykorzystanej jednak ze względu na niewątpliwe wartości malownicze. Plac Mariacki, powstały w miejscu zlikwidowanego tu na początku XIX wieku cmentarza, zajmuje nieregularną przestrzeń, otoczoną kościołami: Mariackim i św. Barbary, a także wspomnianym budynkiem tzw. Prałatówki.

Walor artystyczny dzieła wzbogacony został o rysunek grafika – jakby niepewna, chwiejna linia podkreśla jakby na przekór statyczność i rozmach budowli, odejmując jej jednocześnie przytłaczający monumentalizm. Artysta postarał się doskonale o zróżnicowanie światłocieniowe, tak ciężkie do osiągnięcia na polu grafiki. Czytelność dzieła karze spróbować zawęzić okres jego powstania na czas między rokiem 1932, a 1954, kiedy to na jednej z zewnętrznych elewacji południowej nawy kościoła Mariackiego umieszczono zegar słoneczny wykonany w technice sgraffita przez Tadeusza Przypkowskiego.

„Plac

Plac Mariacki nie doświadczał większych ingerencji w swój stan pierwotny w okresie powojennym, tym ciężej datować grafikę w sposób bardzo precyzyjny. Jedną z nielicznych, a widocznych zmian w stosunku do prezentowanego widoku w dniu dzisiejszym jest umieszczenie w ślepym oknie północnej ściany nawy południowej brązowej rzeźby Czesława Dźwigaja Ukrzyżowanie.

Plac Mariacki w Krakowie. Akwaforta w passe partout. Przed 1954.

550,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków