Grafika przedstawia widok dziedzińca Collegium Maius spod arkad, z jego północno-zachodniego narożnika.

Władysław Zakrzewski (ur.1903 r.) w latach 1922-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego i Józefa Pankiewicza, a w latach 1926-1930 w Paryżu w prywatnych akademiach malarskich. Swoją edukację pogłębiał dodatkowo na warszawskiej ASP, studiując od 1932 do 1937 roku grafikę u Jana Wojnarskiego. Zakrzewski, już przed wojną kojarzony był przede wszystkim z grafiką. Jego specjalnością była architektura polskich miast, wykonywał także ekslibrisy. Wydał zbiory prac: Teka Śląska, Teka Morska, Warszawa, Lwów, Bielsko, Zaolzie, Kraków.

 

Prezentowana grafika pochodzi z ostatniej teki i posiada, oprócz walorów artystycznych, także wartość dokumentu ikonograficznego. Przedstawia bowiem obiekt już nieistniejący, utrwalony w stanie, w jakim znajdował się do lat 50tych XX wieku.


Tuż po II wojnie światowej znany krakowski historyk sztuki, Karol Estreicher, otrzymał pozwolenie i pieniądze od władz komunistycznych na przebudowę najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym to czasie usunięto widoczny w pracy neogotycki kostium, nadany dziedzińcowi w drugiej połowie XIX wieku przez Feliksa Księżarskiego, a także pozbawiono dziedziniec dominanty kompozycyjnej, jakim był dla niego pomnik Mikołaja Kopernika, który przeniesiono na Planty. Z pomnikiem tym wiąże się zabawna anegdota, powtarzana przez Krakowian w celu podkreślenia zacofania władz partyjnych, rządzących inteligenckim Krakowem:
„Czy Pan prezydent wie, że w pańskim mieście eksmitowano na Planty największego polskiego uczonego Kopernika? Nie wiem – odpowiedział prezydent, ale mogę pana profesora zapewnić, że jutro dostanie mieszkanie zastępcze”.

Pomnik, znajdujący się do dziś obok Collegium Witkowskiego, jest dziełem znanego polskiego rzeźbiarza, Cypriana Godebskiego, autora min. pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie.

Collegium

Collegium Maius, Władysław Zakrzewski. Staloryt. Sygn. Kraków, Zakrzewski”. Lata 30. XX w.

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków