Doskonały portret Heleny Blum - wybitnej polskiej historyczki sztuki. Postaci znanej i ważnej dla krakowskiego świata sztuki.

 

Przedstawienie nacechowane głębokim indywidualizmem, świetnie oddaje nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i psychikę modelki. Jest to portret, przedstawiający kobietę w podeszłym wieku, ukazaną od pasa w górę, której tułów skierowany jest na wprost patrzącego. Kobieta ubrana jest w ciemny płaszcz, spod którego wystaje fragment niebieskiej bluzki, taki sam ciemny beret założyła na siwe włosy. Rysy twarzy ostre, oczy zmrużone. Postać sportretowana została na tle kobaltowej powierzchni.

Włodzimierz Buczek urodził się w 1931 roku. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem M. Makarewicza i K. Skrzednickiego. Wykładał na macierzystej uczelni. Tematyką przewodnią jego twórczości pozostaje pejzaż i martwa natura.

Prezentowany portret należy do typu obrazów, które ceni się nie tylko ze względu na sposób ich wykonania, ale także na pewien rodzaj więzi, które posiadają z jednostkami nietuzinkowymi.

 

Helena Blum (1904-1984) była uznanym historykiem sztuki, krytykiem, muzeologiem i wybitną znawczynią sztuki nowoczesnej. W latach 1926-1932 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskała doktorat, a następnie w latach 1937-38 muzealnictwo w Ecole du Louvre w Paryżu. W 1944 roku przeprowadziła się do Krakowa i z tym miastem związała się ściśle do końca życia. Już w 1945 roku podjęła pracę w krakowskim Muzeum Narodowym, gdzie pracowała do momentu przejścia na emeryturę.

 

Zorganizowała szereg bardzo ważnych wystaw, poświęconych min. Wyspiańskiemu, Mehofferowi, Boznańskiej czy Weissowi. Była bardzo ściśle aktywna w krakowskim środowisku artystycznym, przyjaźniąc się z np. z małżeństwem Cybisów. Umierając zapisała swoją kolekcję obrazów Muzeum Narodowemu w Krakowie i jeden z portretów Heleny Blum, autorstwa Hanny Rudzkiej-Cybisowej jest dziś prezentowany na wystawie stałej Galeria sztuki polskiej XX wieku.

Prezentowany portret powstał zapewne w latach 70tych XX wieku. Interesujące jest w nim połączenie dwóch, odrębnych kierunków i nurtów inspiracji jakim jest malarstwo Modiglianiego (głównie poprzez zestawienie kolorystyczne) i Boznańskiej (pewnego rodzaju „migotliwa” substancja, z której wyłania się zamglony, składający się z delikatnych refleksów wizerunek). Należy także przyznać, że o silnym wyrazie płótna decyduje swego rodzaju kontrast, jakim jest właśnie delikatna maniera Boznańskiej z ostrymi, pewnymi siebie rysami modelki. Włodzimierz Buczek potrafił niewątpliwie w analizowanym obrazie „wejść” w psychikę Heleny Blum i wydobyć ją na płótno, co czyni portret tak silnym i nacechowanym indywidualizmem.

Portret Heleny Blum, Włodzimierz Buczek. Olej na płótnie. Lata 70. XX wieku.

8 450,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków