Puzderko z przykrywką, wykonane z toczonego drewna. Korpus w formie zwężającego się ku górze walca. Puzderko zdobione rzeźbioną w drewnie i podmalowaną dekoracją imitującą haft z geometrycznymi motywami typowymi dla sztuki huculskiej.

 

Puzderko stano przykład tradycyjnej sztuki ludowej pochodzącej z terenów Huculszczyzny. Jest to przedmiot posiadający walory zarówno dekoracyjne, jak i kolekcjonerskie. 
 
Hucułowie to grupa etniczna zamieszkująca obszar Karpat Wschodnich. Huculska sztuka ludowa oraz kultura tego regionu cieszyła się wielką popularnością wśród polskich poetów, malarzy i artystów na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Inspiracje Huculszczyzną widoczne są m.in. w twórczości Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Władysława Skoczylasa oraz wielu innych wybitnych artystów.
 
Powszechna moda na huculszczyznę panowała również w latach 90. XX w, kiedy to w wielu polskich mieszkaniach gościły huculskie pamiątki, takie jak malowane ceramiczne naczynia, kolorowe kasetki lub drewniane talerzyki.
 
W 2011 r. tematyce huculskiej została poświęcona wystawa pt. „Na wysokiej Połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce”, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Puzderko huculskie. Drewno toczone, dekoracja snycerska, podmalowana.

450,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków