Gorset wykonany z czarnego aksamitu, bogato zdobiony cekinami i koralikami tworzącymi kwiatowe motywy. Krwędzie obszyte ozdobną czerwoną tasiemką. Gorsety tego rodzaju stanowią ważną część damskiego krakowskiego stroju ludowego.

 

Strój krakowski wykształcił się już na przełomie XVII o XVIII w. Ze względu na bogactwo barw i podobieństwo niektórych elementów do tradycyjnego stroju szlacheckiego, został dostrzeżony przez wyższe klasy społeczne. W okresie panowania Sasów modne wśród arytokratów stały się bale przebierańców, podczas których przebierano się za pasterki i pastuszków – często wykorzystywano wówczas kostium krakowski.

 

W XVIII w. strój krakowski zyskał miano symbolu narodowego za sprawą Tadeusza Kościuszki, który złożył przysięgę na wierność narodowi będąc odzianym w białą, krakowską sukmanie. Ponadto w czasie powstania kościuszkowskiego strój krakowski stał się mundurem Kosynierów i Krakusów. 

 

Fascynacja kulturą ludową w okresie Młodej Polski sprawiła, że strojem krakowskim zainteresowali się również ówcześni artyści np. Stanisław Wyspiański, czy Włodzimierz Tetmajer.

 

Gorset krakowski. Aksamit wyszywany cekinami i koralikami.

Sprzedane