Zarówno filiżanka jak i talerz są wykonane według minimalistycznego projektu: jedyne zdobienie stanowi malowana na niebiesko para herbów: Jastrzębiec, oraz Jastrzębiec odmiany Krzywda (wg „Tablic odmian herbowych” Stanisława Teodora Chrząńskiego z 1909 roku).

 

Herb Jastrzębiec był jedym z najpowszechniej używanych herbów polskich. Herbem tym posługiwali się członkowie rodziny Myszkowskich i Zborowskich. Z Jastrzębczyków wywodzili się m.in. Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Ignacy Kraszewski, Bartosz Paprocki i Konstantin Ciołkowski. Jastrzębiec przysługiwał też jednemu z głównych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza – Janowi Skrzetuskiemu.

 

 

Porcelana jest oznaczona na spodzie sygnaturą „Sarreguemines”, oraz wyciśniętym numerem seryjnym. Prawdopodobnie została wykonana na zamówienie polskiego arystokraty i stanowiła element większego serwisu herbowego.

 

 

Sarreguemines to manufaktura porcelany powstała w 1784 roku. W XIX wieku zdobyła reputację marki prestiżowej, zwłaszcza po tym jak Napoleon Bonaparte kilkakrotnie zamówił w manufakturze porcelanę do swojego apartamentu w Wersalu. Posiadanie herbowego serwisu ze słynnej fabryki w Sarreguemines, w dodatku wykonanego na zamówienie, stanowiło o prestiżu właściciela.

Filiżanka z talerzem, zdobiona herbami Jastrzębiec/Krzywda, sygn. Sarreguemines

1 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków