Rzeźba przedstawiająca siedzącą postać Chrystusa w koronie cierniowej, z głową wsparą na dłoni. Rzeźba wykonana z ceramiki, prezentuje cechy stylowe typowe dla twórczości artystów naiwnych, tworzących poza głównymi ośrodkami sztuki – cechy anatomiczne ukazane schematycznie, zwarta struktura z widocznymi sładami narzędzia rzeźbiarskiego.


 Rzeźbione w drewnie lub innych materiałach podobizny Chrystusa i świętych, tzw. świątki, stanowią wyraz głębokiej pobożności twórców ludowych.


 
Przedstawienie Chrystusa Frasobliwego jest obecne w ikonografii chrześcijańskiej od końca XVI w., a jego powstanie łączone jest z nurtem devotio moderna, który miał na celu pobudzenie indywidualnej pobożności przejawiającej się w codziennej modlitwie, praktykowaniu cnót oraz wypełnianiu obowiązków. Za wzór do naśladowania stawiano ludzką naturę Chrystusa.



Ten kierunek duchowości religijnej wysuwał na pierwszy plan osobiste uczucia i przeżycia , potrzebę samotności oraz milczenia. W związku z tym popularność zyskały niewielkie przedstawienia religijne, które umożliwiały prywatną modlitwę do domu.
 
Motyw Chrystusa Frasobliwego zakorzenił się silnie w sztuce ludowej. Jest związany głównie z Podhalem, gdzie tradycje snycerskie były kultywowane od pokoleń. Najbardziej znana uczelnią w tym zakresie była Szkoła Przemysłu Drzewnego im. Antoniego Kenara  w Zakopanem.
 

Chrystus frasobliwy, rzeźba ceramiczna.

150,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 17,5 cm